Çekme Belgeli Araç Nedir? Tekrar Trafiğe Nasıl Çıkartılır?

Çekme Belgeli Araç Nedir? Tekrar Trafiğe Nasıl Çıkartılır?

7 Temmuz 2020 tarihinde oluşturuldu.

Çekme belgesi araç piyasasında sık duyulan bir kavramdır. Peki çekme belgeli araç nedir? Çekme belgeli araç, üzerine kayıtlı bütün resmi işlemlerin düşürüldüğü, trafikte yer almasının artık yasal olduğu araçları kapsar. Bir araca üç dürümde çekme belgesi verilir. Bunlar:

 

Zorunlu sebeplerle aracın hurdaya çıkarılması: Yasal olarak 16 yaşından büyük araçlar hurda kapsamında sayılır. Fakat ülkemizde bu şarta uymayan, çok daha yaşlı araçlar trafikte seyir halindedir. Zaman zaman çeşitli yönetmelikler ile belli yaş üzerindeki araçlara trafiğe çıkma yasağı getiriliyor. Bu durumda da araca zorunlu çekme belgesi uygulanıyor. Bunun dışında büyük bir kaza, yanma, tahrip edilme gibi aracın kullanılamaz hale geldiği durumlarda da zorunlu çekme belgesi uygulanır.

 

İsteğe bağlı olarak trafikten çekilmek istenmesi: Kimi zaman kişiler uzun süre araçlarını kullanamayacakları durumlar ortaya çıkar. Örneğin uzun süre yurt dışına çıkma gibi. Ya da trafiğe kapalı bir alanda araç kullanılacak olup aracın trafiğe çıkmayacağı bir durum gibi. Bu koşullarda kişi gereksiz yere vergi vermemek, sigorta masrafı etmemek için aracını kendi isteğiyle çekme belgeli hale getirmek isteyebilir. Bu da çekme belgeli araç nedir sorusu kapsamına girer.

 

Çalınma: Çalınma olağan dışı bir durumdur ve çalınıp uzun süre bulunamayan araçlar için de sahiplerinin başvurduğu yöntemlerden birisi çekme belgesi talebidir. Bu durumda kişi araçla alakalı herhangi bir mesuliyet kabul etmemiş olur.

 

Yukarıda saydığımız üç durumda da araç, kişinin üzerinden düşer. Motorlu taşıtlar vergisi, trafik sigortası, kasko gibi işlemlerin yaptırılmasına gerek kalmaz. Vergilendirmeye tabi tutulmaz. Fakat 2. Ve 3. Maddelerde bazı istisnalar tekrar trafiğe dönüş için geçmişe ait vergilerin ödenmesini zorunlu kılabilir.

 

Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler

 

Çekme belgeli araca herhangi bir haciz veya rehin uygulanamaz. Dolayısıyla çekme belgeli bir araç satın aldığınızda onun herhangi bir rehini, bandrol borcu, haciz var mıdır diye tereddüt etmenize gerek yoktur. Bu belge sadece aracın trafikte kullanılamayacağını belirtir. Yani araç trafikten çekilmiş olup istenildiği taktirde yeniden trafiğe dönemsi mümkündür.

 

Şunu da belirtmek gerekir ki hurda belgeli araç ile çekme belgeli araç aynı değildir. Hurda belgeli araçlar bir defa hurda belgesi aldıktan sonra bir daha ruhsat, plaka alamaz. Dolayısıyla trafiğe yeniden çıkabilmesi söz konusu değildir. Sadece parçaları satılabilir. Oysa çekme belgeli aracın talep halinde ve gerekli işlemler yaptırıldıktan sonra yeniden trafikte olması mümkündür. Bu yüzden çekme belgesi olan araçlar üzerinde alım satım işlemleri rahatlıkla yapılabilir.

 

Çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar? Eğer çekme belgeli bir araç satın aldıysanız öncelikle notere gidip aracın satışı alınır. Aracın mevcut plakasında değişiklik olacaksa noterdeyken belirtilir. Ardından aracın hasar tamiri yapılarak sigorta ettirilir. Sigorta yaptırıldıktan sonra Ek-1 formu doldurularak muayene istasyonuna gidilir. Araç muayeneden başarılı şekilde geçtikten sonra bütün evraklarla trafik tescil şubeye ya da trafik büroya gidilerek tescil yaptırılır. Plaka ve ruhsat çıkartılır. Ruhsat çıkartıldıktan sonra da bağlı bulunulan vergi dairesine gidilip ruhsat ibraz edilir ve kayırlara işletilir. Bütün bunlar sonrasında aracın çekme belgesi düşmüş ve diğer bütün araçların tabi olduğu işlemlere tabi şekilde trafikte yer almaya hak kazanmış olur.

 

Çekme Belgeli Aracın Trafiğe Çıkış Masrafı

 

Çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar konusunda belirttiğimiz işlemler esnasında eğer aracın bilgileri elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığına gönderilemiyorsa en geç on beş iş günü içerisinde yazılı olarak bunun vergi dairesine bildirilmesi gerekir. Yeniden trafiğe çıkarma işlemlerinin mutlaka araç sahibinin, kanuni temsilcisinin, vekillerinin ya da tüzel kişilikler tarafından yetkilendirilecek kişilerin dilekçeleriyle başlatılması gerekir. Bunlardan birisi yoksa işlemler başlatılamaz.

 

Çekme belgeli bir aracın yeniden trafiğe çıkarılma masrafları araca ve kişiye göre değişir. Bu masrafların içerisinde Ek-1 belgesi, şoförler odası dosyası, zorunlu trafik sigortası, araç muayenesi, plaka ve ruhsat yaprak ücretleri gibi kalemler bulunur. Bunlar arasında özellikle zorunlu trafik sigortası ve muayene ücreti yüksek meblağlar çıkmakta, asıl masrafı onlar oluşturmaktadır. Diğerleri cüzi tutarlar olmaktadır. Her yıl bu maliyetler değiştiği için çekme belgeli aracın yeniden trafiğe çıkma maliyetini netleştirmek imkânsızdır.

İlan Listesi