Hurda Belgeli Araç Nedir? Nasıl Hurdaya Çıkarılır?

Hurda Belgeli Araç Nedir? Nasıl Hurdaya Çıkarılır?

7 Temmuz 2020 tarihinde oluşturuldu.

Hurda belgeli araç konusu gerek günlük hayatta gerekse internette çokça karşımıza çıkıyor. Peki hurda belgeli araç nedir? Öncelikle AB uyum yasaları çerçevesinde araçların belli bir yaştan sonra trafiğe çıkması trafikteki diğer sürücüler ve yolcular için büyük tehlike arz ettiğinde sakıncalıdır. Araç sahiplerinin araçlarına hurda belgesi alması ve trafikten kaydını sildirmesi gerekir. Bu araçların trafikte bulunması ciddi sorunlar doğurabileceğinden hurdaya çıkan aracın yeniden trafiğe çıkması mümkün olmayacaktır.

 

Maalesef hurda belgeli araç ile çekme belgeli araç konusu da çokça karıştırılıyor. Bunların aynı şey olduğu gibi yanlış bir bilgi mevcut. Oysa çekme belgeli aracın gerekli şartları oluştuğu taktirde yeniden trafiğe çıkmasına izin verilirken hurda araçlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla hurda belgeli araç ile çekme belgeli araç birbirinden çok farklıdır.

 

Karayolları kanununa göre 16 yaşından büyük bütün araçlar hurda kapsamında değerlendiriliyor. Yani aracınız 16 yaşından büyükse hurda belgesi almaya hakkınız var. Fakat hurda belgeli araç nedir sorusunun cevabı 16 yaşından büyük bütün araçları içine almıyor. Bu yüzden de ülkemizde trafikte halen 16 yaşın üzerinde milyonlarca araç bulunuyor. Çünkü ülkemizde genel olarak araçların yaşı çok fazla. En son araştırmalara göre yasal olarak ülkemizdeki araçların %38’den fazlası 16 yaşın üzerinde. Hatta 30 yaşın üzerinde bile pek çok araç ülkemizde trafikte yer alıyor. İnsanlar araçlarını hurdaya ayırmak, hurda belgesi almak yerine araçlarını kullanmaya devam ediyorlar.

 

Aracı Hurdaya Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler ve Gerekli Evraklar

 

Eğer aracınızın yaşı 16’dan fazla ve aracınız kullanılamaz hale gelmişse bu durumda aracınıza hurda belgesi alabilir, trafikten men etme olanağı yakalayabilirsiniz. Peki araç hurdaya nasıl çıkarılır? Bunun için şunları yapmalısınız:

 

  • İlk olarak bulunduğunuz ildeki şoförler odasına giderek bizzat başvuru yapmanız gerekiyor.
  • Aracınızın ruhsatı ile gerekli bütün evrakların eksiksiz hazır olması gerekiyor.
  • Aracınıza ait herhangi bir vergi borcu olmadığına dair belgeye sahip olmanız gerekiyor.
  • Aracınızın herhangi bir trafik borcu, sigorta borcu vs. olmaması; bunların belgelerinin elinizde olması gerekiyor.
  • Araç plakasına ait Karayolları Genel Müdürlüğüne idari para cezası, geçiş ücreti borcu bulunmadığı sanal ortamda sorgulanmalıdır.
  • Araç üzerinde herhangi bir haciz, rehin, tedbir benzeri kısıtlayıcılar bulunmamalıdır.
  • Bütün bu belgeler ile şoförler odasında size bir dilekçe doldurtuluyor ve aracınızın hurdaya ayırma işlemi başlıyor.

 

Aracınızı hurdaya çıkarmak istediğinizde ihtiyacınız olan belgeler, kimlik, araç tescil belgesi, araç kayıttan düşme ve bertaraf formu gerekiyor. Bertaraf formu sadece M1 ve N1 araçlar için gerekli olup diğer kategorilerdeki araçlar için böyle bir zorunluluk yoktur.

 

Hurdaya Çıkarılan Araçla Ne Yapılabilir?

 

Araç hurdaya nasıl çıkarılır işlemi sonrasında araca ait plaka iptal edilerek araç tescil belgesi üzerine de 1hurdaya çıkarılmıştır” şerhi düşülerek belge sahibine teslim edilir. Aracın hurdaya çıkarıldığına dair elektronik ortamda da kayıt oluşturulur. Elektronik ortamda aracın hurdaya çıkarıldığına dair belge Gelir İdaresi Başkanlığına bildirilir. Eğer elektronik ortamda ulaştırılması mümkün olmuyorsa en geç 15 iş günü içerisinde yazılı olarak bildirim yapılır. Bir sefer hurdaya çıkarılan araç yeniden tescil edilip trafiğe çıkarılamaz.

 

Hurdaya çıkarılmıştır şerhi işlenerek araç sahiplerine verilen belge, aracın hurda olarak satışına sahiplik belgesidir. Kişi bu belge ile dilerse aracının kullanılabilir durumdaki parçalarını satabilir. Bunlar başka araçlarda kullanılabilir. Bu gibi durumlarda parçanın kullanıldığı yeni aracın kayıtlarına işlenmesi gerekir.

 

Araçlarını hurdaya çıkaran kişilerin avantajlarından birisi ÖTV indirimi oluyor. Markalar devlet kontrolünde sıfır araç alımlarında hurda teşviki kapsamında kişilere indirim uyguluyorlar. Eğer aracınız 16 yaşından büyükse 10 bin TL’ye kadar ÖTV indirimi alabiliyorsunuz.

 

Eğer aracınız hurda belgeli ise yeniden trafiğe çıkması söz konusu değildir. Aracınızı komple bakım yaptırsanız, bütün eksiklerini giderseniz dahi yeniden ruhsat çıkarma, plaka alma gibi durumlar bahis mevzu değildir. Fakat hurdaya ayrılmış bir aracınızın varsa yedek parça olarak satışını yapabilirsiniz. Motor üzerinde yazan şasi numarası dışında bütün parçaları satabilir, parçalar üzerinden ya da genelinden para kazanabilirsiniz. Firma olarak bizler hurda belgeli araç satın alma işlemlerini yapıyor, parçalarınızı değerinde satarak para kazanma fırsatını sizlere sunuyoruz.

HURDA BELGELİ ARAÇLARI GÖR

İlan Listesi