Oto Silindir Kapağı Nedir? Silindir Kapağ Nasıl Çatlar?

Oto Silindir Kapağı Nedir? Silindir Kapağ Nasıl Çatlar?

2 Haziran 2020 tarihinde oluşturuldu.

Otomobil silindir kapağı nedir? Hangi durumlarda oto silindir kapağı çatlar?

 

Oto Silindir Kapağı, bir diğer farklı ismi Silindir Kafası olan Silindir Kapağı, motor bloğunu üstten örten motor parçasıdır. Örtme prosedürü silindir kapağı contası ile sağlanır. Yukarıdan bakıldığında bujiler, emme manifoldu ve egzoz manifoldu silindir kapağının üstünde görülür.

 

Motorlardaki silindir kapağı adedi motorun büyüklüğüne göre değişmektedir. Araç motoru gibi henüz ufak olanlarda bütün motor bloğunu örtecek şeklinde tek tek silindir kapağı yer alırken fazla devasa motorlarda her silindirin kendisine ilişkin tek kapağı olabilmektedir.

 

Oto Silindir kapağı çatlağı,

 

Suistimal edilen ve devasa hasarlara meydan veren bakım hatalarının başında motorla alakalı olanlar gelir. Silindir kapağındaki çatlak da şayet hızlıca onarılamazsa benzer hasarlara yol açabilir. oto silindir kapağı nedir?

 

Eğer iç ya da dış sızıntı söz konusuysa silindir kapağı çatlamış olabilir. Bu çatlaklık sıvılar arası beklenmedik değişimle de belirlenmiş olur. Mesela su içinde yağ parçaları ya da yağ içinde su parçaları bulunuyorsa silindir kapağının muayene edilmesinde yarar vardır. Bu arada bujilerin uçları ıslaksa yeniden bu da tek başka silindir kapağı çatlağı sendromu olabilir.

 

Oto Silindir kapağı ne sebep ile çatlar?

 

Silindir kapağı çatlağına sebep olanlar ise genellikle şunlardır :

 

Motor suyunun donması
Sıcak motora aşırı soğuk su eklenmesi
Sıcaklık çoğunluğu ve düzensizliği
Silindir kapağının çok sıkılması
Silindir kapağının balanssız sıkılması
Yetersiz soğutma

Silindir kapağındaki çatlaklar, göz ile, basınç ile, manyetik floresan ile ve kalifiye boyalar ile muayene edilebilir. Kapaktaki çatlaklar aut, su, boya ya da ışık sızmasıyla kapakta çatlak olup bulunmadığı anlaşılabilir.

 

Oto Silindir kapağı fiyatları,

 

Oto silindir kapağı ücretleri aracınızın markasına ve silindir kapağının kalitesine göre farklılık göstermektedir. Kasım 2019 göre silindir kapağı ücretleri 500 TL – 5000 TL arası değişmektedir.

İlan Listesi